تبازیو چیست؟
تبازیو (تری فلونوماید ) قرص خوراکی است که به منظور درمان فرم های عود کننده ام اس به کار برده می شود. تری فلونوماید در مطالعات بالینی انجام شده نشان داده است که می تواند موجب کاهش میزان ناتوانی بیمار، کاهش تعداد دفعات عود بیماری ام اس و بهبود داده های ام آر آی در طی درمان بیماری ام اس در افراد مصرف کننده آن شود. پروفایل عوارض جانبی تری فلونوماید براساس نتایج حاصله از مطالعات انجام شده قابل تحمل و کنترل می باشد. 
تبازیو به صورت قرص خوراکی بوده که می توان آن را با فاصله یا بدون فاصله از غذا مصرف نمود. قرص خوراکی تبازیو حاوی 14 میلی گرم ماده موثره دارویی می باشد که پزشک نورولوژیست بر اساس وضعیت بیماری شما تصمیم به تجویز آن می نماید.
چه کسانی نباید تبازیو مصرف کنند؟
کسانی که در یکی از گروه های زیر قرار دارند نباید داروی تبازیو را استفاده کنند:
• مشکلات کبدی شدید
• استفاده از داروی لفلونوماید
• خانم های باردار و یا خانم هایی که قصد بارداری داشته و از روش های موثر جلوگیری از بارداری استفاده نمی کنند.
• در مورد شیردهی هنوز به طور قطعی مشخص نیست که میزان ترشح تبازیو در شیر مادر به چه میزان می باشد. به همین دلیل حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا شما را راهنمایی کند که شیردهی را انتخاب کنید و یا مصرف تبازیو را ادامه دهید.

تبازیو تا مدت 2 سال بعد از قطع مصرف دارو هم در خون فرد باقی می ماند که البته پزشک شما با تجویز داروهایی می تواند سطح تبازیو را در خون شما سریع تر کاهش دهد.
طریقه مصرف تبازیو چگونه است؟
تبازیو به صورت قرص های خوراکی 14 میلی گرمی می باشد که به صورت یک بار در روز برای شما تجویز می شود. تبازیو را می توان بدون توجه به فاصله زمانی با غذا مصرف نمود.

قبل از شروع دارو به چه نکاتی باید توجه کنید؟
قبل از شروع مصرف داروی تبازیو در صورت داشتن هرکدام از مشکلات زیر حتما پزشک خود را مطلع سازید:
• سابقه مشکلات کبدی یا کلیوی
• وجود تب یا عفونت، یا پایین بودن توانایی بدن برای مبارزه با عفونت ها
• بروز بی حسی و یا سوزن سوزن شدن در دست ها و پاها که این نشانه ها متفاوت از علایم معمول ام اس شما باشد.
• سابقه دیابت
• سابقه مشکلات شدید پوستی در حین مصرف داروهای دیگر
• سابقه مشکلات تنفسی
• سابقه فشارخون بالا
قبل از شروع مصرف داروی تبازیو، پزشک شما آزمایش سلول های خونی و همچنین آزمایش مربوط به بیماری سل (جهت اطمینان) حتما بررسی خواهد کرد. در صورتی که شما داروی دیگری استفاده می کنید و یا قصد استفاده از داروی دیگری از جمله داروی موثر بر سیستم ایمنی، سرطان، واکسن ها، ویتامین ها و یا مکمل های غذایی را دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

شایع ترین عوارض جانبی داروی تبازیو شامل موارد زیر می باشد:
سردرد، اسهال، تهوع، نازک شدن و یا ریزش مو ،غیر طبیعی شدن نتایج تست های کبدی و... از جمله عوارض مشاهده شده در طی مطالعات بالینی داروی تری فلونوماید می باشد. در صورت مشاهده ی هرگونه عارضه ای در حین مصرف داروی تبازیو حتما با پزشک خود مشورت کنید تا شما را راهنمایی کند.
آیا می توان این دارو را هم زمان با داروهای دیگر مصرف کرد؟
مشکلات خاصی در افرادی که تبازیو را هم زمان با دارو های دیگر استفاده می کنند دیده نشده است با این حال افرادی که داروی لفلونوماید را برای بیماری آرتریت روماتوئید استفاده می کنند با قبلا از آن استفاده می کردند بهتر است که تبازیو را به دلیل افزایش احتمال ابتلا به عفونت ها استفاده ننمایند.
همچنین این دارو ممکن است با داروهای خوراکی ضدبارداری ، وارفارین و تیزانیدین نیز تداخل داشته باشد، به همین دلیل بهتر است قبل از شروع دارو پزشک خود را از دیگر داروهای مصرفی خود آگاه سازید و مشاوره های لازم را دریافت بنمایید.

چه نتایجی را می توان از تبازیو انتظار داشت؟
تبازیو به عنوان درمان ام اس و یا به عنوان دارویی که تمام علایم ام اس را بهبود بخشد به کار نمی رود.
در مطالعات بالینی مربوط به داروی تبازیو به این نتیجه رسیده اند که تبازیو می تواند تاثیرات خوبی را در کاهش تعداد حملات و فعالیت بیماری داشته باشد و پیشرفت ناتوانایی های فرد را کاهش می دهد.

چگونه عمل می کند؟
تبازیو چگونه در بدن عمل می کند؟

ام اس یک بیماری خود ایمنی است که در آن سلول های سیستم ایمنی (لنفوسیت هایB  وT) پیامی را به اشتباه دریافت کرده و به اعصاب سیستم عصبی مرکزی که شامل مغز و نخاع است، حمله می کنند . این مناطق آسیب دیده به صورت ضایعات مغزی دیده می شوند و می توانند مشکلاتی را برای فرد به وجود آورند که با کم کردن فعالیت سلول هاس سیستم ایمنی می توان التهاب و آسیب وارده را محدود کرد.

تبازیو به گونه ای متفاوت از دیگر درمان های ام اس عمل می کند و این گونه تصور می شود که این دارو با جلوگیری از تولید  سلول های سیستم ایمنی (لنفوسیت B و لنفوسیتT ) از حمله ی آن ها به سیستم عصبی مرکزی و اعصاب جلوگیری می کند. هر چند مکانیسم دقیق داروی تبازیو هنوز ناشناخته است ولی به نظر می رسد تبازیو از طریق مسیرهای دیگری نیز بتواند در کنترل بیماری ام اس موثر باشد.
عوارض جانبی:
هنگام مصرف هر نوع دارویی مهم است که اطلاعاتی درباره ی تاثیراتی که آن دارو بر روی بدن شما دارد داشته باشید . تبازیو هم مانند سایر داروها ممکن است عوارض جانبی را در بعضی افراد نشان دهد که در این بخش به توضیح آن پرداخته ایم.

عوارض جانبی جدی تبازیوچیست؟
اگر شما در طول استفاده ار داروی تبازیو تجربه هر کدام از عوارض جانبی را که در ادامه بیان می کنیم داشتید، حتما با پزشک متخصص خود در میان بگذارید.
علاوه بر ریسک ابتلا به مشکلات کبدی و خطر آسیب به جنین در دوران بارداری، عوارض جانبی جدی دیگر تبازیو عبارت است از:
• کاهش تعداد سلول های سفید خون
• بی حسی و یا سوزن سوزن شدن در دست و پا که متفاوت از علائم ام اس باشد
• مشکلات پوستی
• مشکلات تنفسی
• فشار خون بالا

شایع ترین عوارض جانبی تبازیو چیست؟
شایع ترین عوارض جانبی تبازیو عبارت است از:
• تغییرات آزمایش خون مربوط به مشکلات کبدی
• نازک شدن و یا ریزش مو
• اسهال
• آنفولانزا
• حالت تهوع
• احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن در پوست

حقایقی در مورد نازک شدن و یا ریزش مو در مصرف کنندگان تبازیو:
در مطالعات بالینی انجام شده مربوط به داروی تری فلونوماید نازک شدن و ریزش مو در بعضی بیماران دیده شده است. در بین افراد مصرف کننده، 87 درصد از بیماران هیچ نشانه ای از نازک شدن و یا ریزش مو را تجربه نکردند و در افرادی هم که تجربه کرده بودند، نشانه های نازک شدن و ریزش مو اغلب به صورت ضعیف تا متوسط دیده شده بود و حتی بدون درمان های اصلاحی، بعد از مدت زمان کوتاهی، وضعیت موی این افراد به حالت اولیه خود باز گشت.

تبازیو و بارداری
اطلاعاتی در مورد بارداری در مصرف کنندگان تبازیو:

آسیب رساندن به جنین: تبازیو ممکن است باعث آسیب رسیدن به جنین مادران باردار شود. در صورتی که باردار هستید از این دارو استفاده نکنید و در صورت استفاده از این دارو حتما از روش های مطمئن جلوگیری از بارداری استفاده کنید.
• اگر شما خانم هستید، قبل از شروع استفاده از تبازیو باید حتما تست بارداری را انجام دهید و در طول مصرف دارو از  روش های مناسب جلوگیری از بارداری استفاده بنمایید.
• بعد از قطع داروی تبازیو با توجه به نیمه عمر طولانی آن هم چنان از بارداری جلوگیری کنید تا زمانی که تست خون شما نشان دهد که سطح تبازیو به اندازه کافی پایین آمده است.

مردانی که تبازیو مصرف می کنند :
• اگر همسر شما قصد بارداری دارد به سرعت باید مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک خود مشورت کنید تا سطح دارو را در خون شما کاهش دهد.
• اگر همسر شما قصد بارداری ندارند ، در طی مصرف تبازیو حتما از روش های مطمئن جلوگیری از بارداری استفاده بنمایید. و به این خاطر که تبازیو تا مدت طولانی بعد از قطع مصرف دارو (2 سال) همچنان در خون شما باقی می ماند، حتما بعد از قطع مصرف  تا مدتی که سطح دارو در خون شما پایین بیاید، از بارداری جلوگیری کنید.